Sätunaskolan är en av fastigheterna som ingår i köpetFoto: Rosie Alm/Sigtuna kommun
Kommunen i stor fastighetsaffär – köper tillbaka allmännyttiga lokaler
Sigtuna kommun köper fastigheter av Rikshem för nästan 800 miljoner kronor.
Totalt är det 14 fastigheter inom skolor, Lss och äldreboende som kommunen köper av Rikshem till ett värde av 785 miljoner kronor. – Vi har undersökt hur vi på olika sätt kan utveckla den strategiska lokalförsörjningen. I det här fallet såg vi att vi redan inom några år skulle gå plus genom att äga de här fastigheterna. Dessutom har vi möjlighet att höja kvaliteten i verksamheterna genom att ta över förvaltning och skötsel.
Bland förvärven finns Sätunaskolan. Rikshem skriver i ett pressmeddelande att man är mycket nöjda med affären som kommit efter önskemål från Sigtuna kommun. Övertagandet sker 31 maj 2024. Rikshem köpte fastigheterna från kommunen 2012 när Anders Johansson i en uppmärksammad affär sålde dem till Rikshem. – Vi gjorde en kartläggning av vilka strategiska fastigheter vi vill äga och ha rådighet över i kommunen. Översynen identifierade ett antal fastigheter som idag ägs av Rikshem, där vi såg en möjlighet att köpa tillbaka strategiska fastigheter inom vård, skola och omsorg till ett attraktivt värde, säger Peter Andersson, samhällsbyggnadschef
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.