Sätunaskolan är en av fastigheterna som ingår i köpetFoto: Rosie Alm/Sigtuna kommun

Kommunen i stor fastighetsaffär – köper tillbaka allmännyttiga lokaler

Sigtuna kommun köper fastigheter av Rikshem för nästan 800 miljoner kronor.

Totalt är det 14 fastigheter inom skolor, Lss och äldreboende som kommunen köper av Rikshem till ett värde av 785 miljoner kronor.
– Vi har undersökt hur vi på olika sätt kan utveckla den strategiska lokalförsörjningen. I det här fallet såg vi att vi redan inom några år skulle gå plus genom att äga de här fastigheterna. Dessutom har vi möjlighet att höja kvaliteten i verksamheterna genom att ta över förvaltning och skötsel.

Bland förvärven finns Sätunaskolan. Rikshem skriver i ett pressmeddelande att man är mycket nöjda med affären som kommit efter önskemål från Sigtuna kommun. Övertagandet sker 31 maj 2024. Rikshem köpte fastigheterna från kommunen 2012 när Anders Johansson i en uppmärksammad affär sålde dem till Rikshem.
– Vi gjorde en kartläggning av vilka strategiska fastigheter vi vill äga och ha rådighet över i kommunen. Översynen identifierade ett antal fastigheter som idag ägs av Rikshem, där vi såg en möjlighet att köpa tillbaka strategiska fastigheter inom vård, skola och omsorg till ett attraktivt värde, säger Peter Andersson, samhällsbyggnadschef

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.