Konkurs hotar Wings om kommunen inte går med på att skriva ner skulden.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Kommunen går inte med på Wings rekonstruktionsförslag

Sigtuna kommun kommer inte gå med på rekonstruktörens förslag om att skriva ner skulden med 1,2 miljoner kronor: - Denna fråga kommer att beslutas politiskt i kommunstyrelsen den 16 maj, och dessförinnan bereds ärendet i Kultur- och fritidsnämnden den 21 april. På förvaltningen för vi nu en dialog med Wings om konstruktiva lösningar. I nuläget har föreningen skulder till kommunen på ungefär 1,4 mnkr, säger Anders Mebius, chef för Kultur- och fritidsförvaltningen.

märsta.nu kunde förra månaden avslöja att Wings hade skulder på ca 2,5 miljoner kronor, 1,4 av dessa var till Sigtuna kommun. Wings har sökt och beviljats rekonstruktion vid Attunda tingsrätt och rekonstruktören kommer att förordna att skulderna skrivs ner med 85 procent, för Sigtuna kommuns fall innebär det att kommunkassan går miste om 1,2 miljoner kronor. Något som förvaltningen inte kommer att gå med på enligt en tjänsteskrivelse. Ytterst är det först Kultur- och fritidsnämnden som ska hantera frågan vid sammanträdet nu på torsdag och därefter Kommunstyrelsen i maj.

Enligt uppgift till märsta.nu finns det en ny styrelse som är beredd att gå in i Wings men kravet är att kommunen medverkar i rekonstruktionen. Alternativet är annars att klubben begärs i konkurs.
– Som förälder med små barn känns det helt orimligt att vi ska betala för skulder som både klubben och kommunen har låtit uppstå sedan 2009. I ett sånt läge kommer familjer att lämna klubben antingen får barn sluta spela eller byta till klubbar i andra kommuner, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu

Enligt uppgiftslämnaren finns det flera kompetenta personer som vill medverka i den nya organisationen, en av dessa ska vara sigtunabon Niklas Wikegård. Wings kommande organisation avser skala ner A-lagssatsningen men att en förlängd avtalsplan inte är ett alternativ. För att undvika konkurs krävs att varje medlem i föreningen skjuter in 4000 kronor per år, utöver det ekonomiska engagemang som medlemmarna redan åtar sig idag. Nuvarande ordförande Louisa Bergwall har skrivit ett svar till kommunen där hon förklarar hur skulden har uppkommit, bland annat rör det sig om vistande administration uteblivna intäkter från upplösta årskullarna 98 & 99.

Bergwall menar att man heller inte ska belasta nya medlemmar med en historisk skuld, då finns risken att barn- och ungdomar istället väljer att spela i andra föreningar utanför kommunen som inte dras med samma ekonomiska belastning. Bergvall poängterar även att Wings bidrar till Arlandagymnasiets verksamhet då 40-45 elever väntas komma in på program där Wings ska bistå med tränare.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening