Delar av det nya Arlandarådet med bland annat Ulf Bergh, kommundirektör. Foto: Pressbild/Sigtuna kommun
Kommunen får plats i Arlandarådet
Det nya Arlandarådet presenterades under onsdagen och bland annat är kommundirektör Ulf Bergh en av ledamöterna.
Arlandarådet ska leda utvecklingen av Arlanda mot att bli Nordens största flygplats. Sigtuna kommuns kommundirektör Ulf Bergh är den enda kommunrepresentanten i rådet, några andra av ledamöterna är näringsminister Mikael Damberg tillsammans med två andra ministrar. Jonas Abrahamsson, VD på Swedavia, är med, likaså Maria Rankka på Stockholms Handelskammare och landshövding Chris Heister. Beroende på dagordning kan fler personer bjudas in: – Nu startar vi arbetet med att forma Arlandas framtid. Att utveckla Arlanda är viktigt både för jobben genom att främja Sverige som besöks- och handelsnation, bättre tillgänglighet men även för minskad klimatpåverkan och ökat byggande. Jag är särskilt glad över att rådet får en bred sammansättning och består av personer med mycket hög kompetens från många olika områden, säger infrastrukturminister Anna Johansson, kommenterar infrastrukturminister Anna Johansson (S) i ett pressmeddelande.
Ulf Bergh säger att man är oerhört stolta och glada över möjligheten att tillsammans med några av landets främsta företrädare påverka framtiden för både Sigtuna kommun och Arlanda flygplats.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.