Ulf Bergh har aviserat sin avgång till 31:a maj i år. Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Kommundirektören slutar i maj

Sigtuna kommuns tillförordnade kommundirektör Ulf Bergh avser sluta sista maj.

Under en tid har Ulf Bergh varit tillförordnad kommundirektör i väntan på att Sigtuna kommun ska rekrytera ny högste chef. Men Bergh har varit kvar på posten under ett år, nu har han dock aviserat sin avgång till 31:a maj, tanken är att Bergh ska pensionera sig då han fyller 70 i år. Enligt ett mail från Bergh så hoppas kommunen få klart med en ny kommundirektör tills dess att han slutar. Rekryteringsprocessen pågår för närvarande och Sigtuna kommun har utannonserat tjänsten.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.