Ulf Bergh har aviserat sin avgång till 31:a maj i år. Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Kommundirektören slutar i maj

Sigtuna kommuns tillförordnade kommundirektör Ulf Bergh avser sluta sista maj.

Under en tid har Ulf Bergh varit tillförordnad kommundirektör i väntan på att Sigtuna kommun ska rekrytera ny högste chef. Men Bergh har varit kvar på posten under ett år, nu har han dock aviserat sin avgång till 31:a maj, tanken är att Bergh ska pensionera sig då han fyller 70 i år. Enligt ett mail från Bergh så hoppas kommunen få klart med en ny kommundirektör tills dess att han slutar. Rekryteringsprocessen pågår för närvarande och Sigtuna kommun har utannonserat tjänsten.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.