Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Kommundelar bland de mest trångbodda i landet

Märsta och Steningehöjden hör till topp 10 när det gäller trångboddhet.

Dagens Nyheter rapporterar om trångboddhet i landets kommuner. Med på topp 10-listan finns två delar i Sigtuna kommun; Märsta där det bor 4393 invånare per kvadratkilometer och Steningehöjden där det bor 3754 invånare per kvadratkilometer. Märsta är fyra på listan och Steningehöjden nia. Siffrorna är i jämförelse med hela riket och inte bara Stockholms län. Fisksätra i Nacka är mest trångbott med 8104 inv/kvadratkilometer.
Trångboddhet behöver inte vara ett problem men kan ha negativa effekter på barns hälsa, skolresultat och sociala kontakter. I pandemitider har trångoddhet också bidragit till smittan av covid-19. Enligt en rapport som Dagens Nyheter tagit del av bör kommuner kartlägga trångboddhet och hur pandemin påverkar dess konsekvenser.

Märsta Pastorat varnar för falska biblar

Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.