Foto: Pressbild

Kommunalråd i Uppsala, Sigtuna och Knivsta gör gemensam sak

Kommunalråden i Uppsala, Knivsta och Sigtuna gör nu gemensam sak och går ihop för att driva opinion mot nedläggningen av Uppsalapendeln.

I en debattartikel i Expressen har ledande politikerna gått ihop för att driva opinion mot nedläggningen av Uppsalapendeln. Debattartikeln har signerats av kommunalråden i Uppsala, Knivsta och Sigtuna. Både Olov Holst och Marie Axelsson står bakom debattartikeln.
– Att lägga ner Uppsalapendeln är inte bara en fråga om färre tåg – det är en fråga om människors vardag, företagens framtid och Sveriges tillväxt, skriver debattörerna.

Holst, Axelsson som skrivit den tillsammans med Erik Pelling (S) från Uppsala, Matilda Hübinette (KNU), Knivsta, Therez Almefors (M), Uppsala och Thor Övrelid (M), Knivsta, vädjar nu om ett samarbete med SJ och regeringen för att pendeln inte ska läggas ner 12/12.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu