Kommunens föreningar kommer att ha en hall mindre under andra halvan av 2020 då Kolsta Sporthall sägs upp.
Kultur- och fritidsförvaltningen säger upp Kolsta Sporthall, en hall som ägs av Swedavia men som Sigtuna kommun har hyrt och låtit föreningar hyra för sina verksamheter. Den har använts av främst fotbollsföreningar men även andra föreningar har nyttjat den.
Då Kultur- och fritidsförvaltningen har ett effektiviseringsuppdrag inför 2021 har man beslutat att säga upp hallen, det kommer efter uppsägningen att finnas nio andra hallar i kommunens egna regi som föreningar kan nytta. Totalt är det 20 organisationer som bedriver verksamhet i Kolsta idag, de kommer att erbjudas tid och plats i andra hallar. Den ekonomiska vinsten uppgår på sikt till 950 000 kronor per år.
Kultur- och fritidsförvaltningen konstaterar samtidigt att effekterna av den slopade Nolltaxan börjar visa sig då det finns fler lediga tider för föreningar att boka. Måndag-torsdag är fullbokade dagar men fredag-söndag finns det fler tider som en effekt av att Nolltaxan togs bort.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.