Det har varit kökaos på Arlanda under lördagen med många resenärer som missat sina plan.
SAS och Lufthansa har haft problem med inteckning av resenärer rapporterar SVT Stockholm. Många har därför missat sina plan. SAS har uppmanat sina resenärer att komma till Arlanda tre timmar innan avgång rapporterar SVT Stockholm. – I dag och i morgon är två riktigt stora resdagar. Vi ser att den här helgen börjar restrycket byggas upp inför julhelgen och den 22 och 23 december blir trycket ännu högre, säger Rikard Steinholtz vid SAS presstjänst, enligt SVT.
Det var långa köer till incheckningen och säkerhetskontrollen. Idag verkar många ha velat resa iväg inför julen vilket lett till en del anstormning av resenärer. Även Lufthansa har uppmanat sina resenärer att komma in tidigare.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Blåljus Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Notiser Sommarens semestertrafik är i full gång på Arlanda. Med en kraftig ökning av resenärer denna vecka väntas över 300 000 personer resa från flygplatsen – betydligt fler än tidigare veckor. Det ökade trycket har lett till köbildning, bland annat vid incheckningen hos SAS.
Blåljus En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.
Nyheter En 15-årig pojke hemmahörande i Märsta har av Växjö tingsrätt dömts till sex år och fem månaders fängelse för mordförsök. Domen gäller en skjutning i stadsdelen Teleborg i Växjö den 16 december 2024, där en kvinna avled och hennes make skadades allvarligt.