Två personer fördes till sjukhus efter olyckan vid 15-tidenFoto: Insändarbild

Köer mot Märsta efter trafikolycka

En olycka mellan lastbil och bil orsakade kraftiga köer i eftermiddagsrusningen mellan Väsby-Märsta.

Räddningstjänst och ambulans arbetar med en olycka på E4:an just vid kommungränsen. Men det är stora störningar i framkomligheten mot Märsta, köerna startar redan vid Bredden och släpper först efter Stora Wäsby där olycksplatsen är. Även i södergående är trafiken långsam mot Stockholm från Märsta.

Enligt Polisen är det en lastbil och personbil som varit inblandade. Två personer som färdades i bilen fördes till sjukhus. Minst ett körfält ska vara öppet för att passera. Polis kvarstår på platsen tills det är bärgat.

Uppdaterad kl 17.56

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.