Peter Kockum (M)Foto: SigtunaHem

Kockum tar över i SigtunaHem

Peter Kockum (M) valdes till ny styrelseordförande för det kommunala bostadsbolaget AB SigtunaHem under onsdagen: - Det är ett ansvar, men också en stor glädje, säger Peter Kockum.

I samband med att regnbågskoalitionen tagit över och ändrat presidier bytte man även ordförande i SigtunaHem, Ibrahim Khalifa ersätts av Peter Kockum (M). Kockum är veteran i sammanhanget och har suttit i styrelsen för SigtunaHem sedan 2002.
– Man har alltid ambitioner – att vi ska få en bra lönsamhet, en bra service till våra kunder och att det ska vara trevligt och meningsfullt för vår personal. Jag ska försöka att ta mig runt i verksamheten och träffa så många som möjligt av våra anställda, säger Kockum i ett pressmeddelande.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening