En person köade 18-20 år för att få en lägenhet i Rosersberg.
Stockholms Stads bostadsförmedling som förmedlar hyresrätter i kommunen åt privata hyresvärdar har sammanställt siffrorna för Sigtuna kommun under 2018. Högsta kötiden för förmedlad lägenhet var en person som hade kötid på 18-20 år för att få en lägenhet i Rosersberg.
200 lägenheter förmedlades i kommunen Cirka 200 lägenheter förmedlades via Stockholms stads bostadsförmedling, de flesta, 82 stycken, krävdes en kötid på mellan 4-6 år. 58 bostäder förmedlades med kötiden 6-8 år och 30 stycken med kötiden 2-4 år. Ingen lägenhet förmedlades med under två års kötid. I centrala Sigtuna krävdes en kötid på 10-12 år för två lägenheter. Kortaste kötiden finns i Brännbo där det var 2-4 år. Ca 150 av lägenheterna förmedlades i Valsta och hälften behövde kötid på 4-6 år och 40 stycken med kötiden 6-8 år. Elva lägenheter förmedlades med kötiden 8-10 år.
635 000 i kön Bostadsförmedlingen i Stockholm konstaterar att kötiden stod still på i snitt 10,3 år vilket var samma som året innan och ses som ett trendbrott då kötiden ökat för varje år de senaste åren. 13 455 lägenheter förmedlades till 23 000 personer. Förmedling av ungdoms- och seniorbostäder ökade kraftigt. Totalt står 635 000 personer i kön. – Vi är såklart väldigt glada över att så många valt att använda vår förmedlingstjänst och att allt fler bostadsbolag ser nyttan med att samla lediga hyresrätter på ett och samma ställe. Under 2018 var det ett 20-tal nya bostadsbolag som ville börja använda våra tjänster, säger Bostadsförmedlingens vd Christer Edfeldt i ett pressmeddelande.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.