Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Köade tjugo år för lägenhet i Rosersberg

En person köade 18-20 år för att få en lägenhet i Rosersberg.

Stockholms Stads bostadsförmedling som förmedlar hyresrätter i kommunen åt privata hyresvärdar har sammanställt siffrorna för Sigtuna kommun under 2018. Högsta kötiden för förmedlad lägenhet var en person som hade kötid på 18-20 år för att få en lägenhet i Rosersberg.

200 lägenheter förmedlades i kommunen
Cirka 200 lägenheter förmedlades via Stockholms stads bostadsförmedling, de flesta, 82 stycken, krävdes en kötid på mellan 4-6 år. 58 bostäder förmedlades med kötiden 6-8 år och 30 stycken med kötiden 2-4 år. Ingen lägenhet förmedlades med under två års kötid. I centrala Sigtuna krävdes en kötid på 10-12 år för två lägenheter. Kortaste kötiden finns i Brännbo där det var 2-4 år. Ca 150 av lägenheterna förmedlades i Valsta och hälften behövde kötid på 4-6 år och 40 stycken med kötiden 6-8 år. Elva lägenheter förmedlades med kötiden 8-10 år.

635 000 i kön
Bostadsförmedlingen i Stockholm konstaterar att kötiden stod still på i snitt 10,3 år vilket var samma som året innan och ses som ett trendbrott då kötiden ökat för varje år de senaste åren. 13 455 lägenheter förmedlades till 23 000 personer. Förmedling av ungdoms- och seniorbostäder ökade kraftigt. Totalt står 635 000 personer i kön.
– Vi är såklart väldigt glada över att så många valt att använda vår förmedlingstjänst och att allt fler bostadsbolag ser nyttan med att samla lediga hyresrätter på ett och samma ställe. Under 2018 var det ett 20-tal nya bostadsbolag som ville börja använda våra tjänster, säger Bostadsförmedlingens vd Christer Edfeldt i ett pressmeddelande.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening