Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Knivman greps på tåg mot Arlanda

En knivman greps på tåget mellan Uppsala-Arlanda strax före klockan 6 i morse.

Strax före klockan 6 i morse larmade vittnen på ett tåg mellan Uppsala-Arlanda om en knivman, skriver Dagens Nyheter.
– Det var en man ombord på ett tåg som hade iakttagits med en kniv på sig. När polisen kom till platsen så anträffade man den här mannen, säger Karin Stanley, RLC-befäl vid Stockholmspolisen, till tidningen.

Polis omhändertog mannen och det konstaterades också att han var kraftigt påverkad av alkohol. Omhändertagandet gick lugnt till och inga personer kom till skada. Mannen är frihetsberövad men det är oklart om det rör sig om ett gripande eller sk LOB, Lagen om omhändertagande av berusade personer.
– Oavsett får man inte ha kniv på sig på det viset, uppger Karin Stanley vid Polisen för DN.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.