En knivman greps på tåget mellan Uppsala-Arlanda strax före klockan 6 i morse.
Strax före klockan 6 i morse larmade vittnen på ett tåg mellan Uppsala-Arlanda om en knivman, skriver Dagens Nyheter. – Det var en man ombord på ett tåg som hade iakttagits med en kniv på sig. När polisen kom till platsen så anträffade man den här mannen, säger Karin Stanley, RLC-befäl vid Stockholmspolisen, till tidningen.
Polis omhändertog mannen och det konstaterades också att han var kraftigt påverkad av alkohol. Omhändertagandet gick lugnt till och inga personer kom till skada. Mannen är frihetsberövad men det är oklart om det rör sig om ett gripande eller sk LOB, Lagen om omhändertagande av berusade personer. – Oavsett får man inte ha kniv på sig på det viset, uppger Karin Stanley vid Polisen för DN.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.