Här förs knivmannen bort utanför Sky CityFoto: MMS-Bild

Knivattacken: Skedde på pendeltåg

Helt plötsligt mellan Knivsta och Arlanda började en man hugga två andra i vad som beskrivs vara en isolerad händelse, enligt Aftonbladet.

Två personer skadades och fördes till sjukhus efter måndagseftermiddagens knivattack på Arlanda, händelsen utspelade sig ombord på ett SL-tåg mellan Knivsta-Arlanda. I närheten av Knivsta eskalerade bråket och männen skrek högre och högre har ett vittne berättat för Aftonbladet:
– Jag såg inte exakt vad som hände, men det var två som blev knivhuggna. Han som högg stod väldigt nära där jag satt. Det var blod överallt, säger en kvinna till tidningen.

Gärningsmannen skrek att ingen skulle ringa polisen och att alla skulle sitta stilla:
– Folk i vagnen fick panik, fortsätter kvinnan

I samband med ankomst till Arlanda sprang mannen ut från vagnen men han möttes av väktare som kunde omhänderta honom i väntan på polis. Polisinspektör Dana Karim uppger för Aftonbladet att det var en isolerad händelse och att det inte finns något som tyder på att det har utgjort fara för allmänheten. De skadade männen vårdades på sjukhus sent under måndagskvällen.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.