Här förs knivmannen bort utanför Sky CityFoto: MMS-Bild

Knivattacken: Skedde på pendeltåg

Helt plötsligt mellan Knivsta och Arlanda började en man hugga två andra i vad som beskrivs vara en isolerad händelse, enligt Aftonbladet.

Två personer skadades och fördes till sjukhus efter måndagseftermiddagens knivattack på Arlanda, händelsen utspelade sig ombord på ett SL-tåg mellan Knivsta-Arlanda. I närheten av Knivsta eskalerade bråket och männen skrek högre och högre har ett vittne berättat för Aftonbladet:
– Jag såg inte exakt vad som hände, men det var två som blev knivhuggna. Han som högg stod väldigt nära där jag satt. Det var blod överallt, säger en kvinna till tidningen.

Gärningsmannen skrek att ingen skulle ringa polisen och att alla skulle sitta stilla:
– Folk i vagnen fick panik, fortsätter kvinnan

I samband med ankomst till Arlanda sprang mannen ut från vagnen men han möttes av väktare som kunde omhänderta honom i väntan på polis. Polisinspektör Dana Karim uppger för Aftonbladet att det var en isolerad händelse och att det inte finns något som tyder på att det har utgjort fara för allmänheten. De skadade männen vårdades på sjukhus sent under måndagskvällen.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.