Foto: Jamshid Jamshidi

Knivattack i butik

En person utsattes för en knivattack i en butik vid lunchtid på torsdagen.

Polisen uppger att en person skadats med ett knivliknande föremål i en butik i Märsta. Denne har skador i bland annat handen, även gärningsmannen skadades i samband med händelsen. Ingen av dem har dock livshotande skador och var båda vakna och valbara. Gärningsmannen som är minderårig har gripits av polis och transporterats till sjukhus. Det är oklart om målsäganden är i behov av sjukvård. En anmälan gällande misshandel har upprättats.

Enligt uppgift till redaktionen skedde händelsen inte i centrala Märsta utan i en annan stadsdel. Bakgrunden till knivattacken är inte känd i skrivande stund.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening