GenrebildFoto: Genrebild/Daniel Iskander

Knivar hittades på förskola

Polis fick kallas till en förskola i Märsta sedan tre knivar hittats.

Unt.se rapporterar att tre knivar hittades utomhus på en förskola i Märsta under tisdagsförmiddagen, vilket resulterade i att ett av barnen fick ett mindre skärsår. Polisen kallades till platsen vid 10-tiden efter att förskoleelever upptäckt knivarna på gården. Polisens presstalesperson Daniel Wikdahl uppger för tidningen att polisen tog hand om knivarna och beslagtog dem.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.