Foto: UC

Knapp ökning av konkurserna

Antalet konkurser i kommunen uppgick till 32 stycken för årets sju första månader.

Konkurserna ökar kraftigt i landet, men i Sigtuna kommun är antalet på ungefär samma nivå som förra året för årets sju första månader. 32 företag begärdes i konkurs under januari-juli, en ökning med 7 procent jämfört med förra året när 30 företag begärdes i konkurs. Siffror från UC visar att flera av länets kommuner har dystra siffror, i Väsby är det mer än dubbelt så många konkurser, för länet är det generella uppgången fyra procent.
– Fastighetsverksamhet och byggindustrin fortsätter att kämpa med att hålla huvudet ovan ytan. Likaså handeln med motorfordon sticker ut bland de branscher som har det som tuffast, då hushållens ekonomi inneburit att man dragit in på större inköp, uppger Gabriella Göranssom VD på UC.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening