Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF
Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF
Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF
Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF
Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF
Foto: Insändarbild/Sigtunabygdens RF

Klubbmästerskap hos SBRF

Hela 27 ekipage i åldrarna 13-73 år startade i Sigtunabygdens Ryttarförenings klubbmästerskap.

Traditionsenliga klubbmästerskapet hos Sigtunabygdens Ryttarförening lockade 27 ekipage i dressyr. Tävlingarna skedde i blandade åldrar men i samma startfält. Roger Svensson var äldste deltagare och han kom fyra i klassen Lektionshäst. Roger Svensson visade med sitt deltagande att det går att fortsätta med karriären långt in i pensionsålder, han var även ordförande i föreningen fram till 1993.

Några resultat
Privat häst: Lina jacobsson
Privat ponny: Emelie Eriksson
Lektionshäst: Christel Boström
Lektionsponny: Kristin af Gejierstam

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.