Skånela kyrka är en av kyrkorna som blir beredskapskyrkaFoto: Sigtuna Kommun/Rosie Alm

Klubbat på KF: Klart med beredskapskyrkor

Som märsta.nu tidigare rapporterat om skulle det i samband med kommunfullmäktige fattas beslut om att kyrkor ska bli beredskapsplatser. Under torsdagskvällen klubbades förslaget.

Sigtuna kommun har utökat antalet trygghetspunkter för att bättre kunna möta invånarnas behov vid en kris. Dessa platser erbjuder viktig information, stöd, laddning av mobiler och enklare förtäring. Sedan 2021 har fyra idrottshallar fungerat som trygghetspunkter, men nu utökas dessa till elva kyrkor inom kommunen. Åtta av dessa ligger på landsbygden, vilket är särskilt viktigt i en kommun med stora geografiska avstånd. Kyrkor valdes som trygghetspunkter på grund av sin igenkännlighet och robusthet. Trygghetspunkterna är inte skyddsrum utan platser för stöd i fredstida kriser.

Läs mer här

Märsta Pastorat varnar för falska biblar

Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.