Drakegården där Destination Sigtuna håller till Foto: Streetview

Klubbat: Kommunen köper loss Destination Sigtuna

På torsdagens fullmäktige klubbades att kommunen kan gå vidare med processen att köpa loss samtliga aktier av Destination Sigtuna.

På torsdagskvällen klubbade fullmäktige att man går vidare i processen att överta samtliga aktier i Destination Sigtuna. Kommunen äger reddan 53 procent, det är resterande 47 som ska köpas loss av kommunen. När processen är färdig och förvärvet ett faktum innebär det att inriktningen på vad bolaget ska arbeta med förändras:
– Vi har en lång och intressant historia och är stolta över hur väl vi lyckats arbeta med att bevara anrika kyrkoruiner, runstenar och Stora gatan i Sveriges första stad. Men det händer massor av spännande saker i vår kommun även i nutid och vi har så mycket mer att erbjuda än ”bara” historia och det vill vi att fler ska upptäcka, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

En uttalad målsättning är att destinationsbolaget ska verka för att locka till sig fler större evenemang nu när man har tillgång till mässhallen Scandinavian XPO. VD är Annika Bröms sedan nyår, hon är även näringslivschef i kommunen.
– Destination Sigtunas uppdrag är att stärka kommunens attraktionskraft som destination för besökare från hela världen, samt att stärka det lokala näringslivet. Vi kommer att arbeta mer strategiskt. Det är en inspirerande resa vi påbörjat och jag är övertygad om att det här kommer gynna alla, både Destination Sigtunas partners, hela vårt näringsliv och alla kommunens invånare, säger Annika Bröms.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.