Polis vid Märsta station med anledning av att en klottrare tagits på bar gärning.Foto: MMS-Bild

Klottrare togs på bar gärning

Allmänhet ryckte in och tog en klottrare på bar gärning vid Märsta station under eftermiddagen: - Det var några ungdomsvärdar som tog fast honom och larmade polis, säger Sven Erik-Olsson vid Polisens ledningscentral.

Polis fick först in samtal om bråk vid station men när man anländer visar det sig att sk ungdomvärdar gripit en klottrare. Det är oklart vad klottraren som är född i början av 1990 haft för sig, polis har i alla fall upprättat en anmälan gällande skadegörelse.
– Det blev ett envarsgripande, det kan vem som helst göra och sedan larma polis som övertar gripandet, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.