Foto: Daniel Iskander

Klottrare greps vid Märsta station

En klottrare greps av ordningsvakt och polis fick tillkallas under tisdagen.

En person som klottrade på Märsta station greps på bar gärning på tisdagskvällen rapporterar UNT.se. En ordningsvakt upptäckte personen mitt i akten och inledde ett gripande. Ordningsvakten tillkallade polisen som tog över gripandet. Enligt polisen kan straffen för klotter vara ganska stränga. Det kan leda till höga böter eller till och med fängelse, enligt Mats Eriksson, presstalesperson hos polisen. Larmet kom in strax före 18 på tisdagskvällen och brottet rubriceras som skadegörelse.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.