En klottrare greps av ordningsvakt och polis fick tillkallas under tisdagen.
En person som klottrade på Märsta station greps på bar gärning på tisdagskvällen rapporterar UNT.se. En ordningsvakt upptäckte personen mitt i akten och inledde ett gripande. Ordningsvakten tillkallade polisen som tog över gripandet. Enligt polisen kan straffen för klotter vara ganska stränga. Det kan leda till höga böter eller till och med fängelse, enligt Mats Eriksson, presstalesperson hos polisen. Larmet kom in strax före 18 på tisdagskvällen och brottet rubriceras som skadegörelse.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.