Foto: Jamshid Jamshidi

Klimatprotest på Arlanda – man misstänks för skadegörelse

Under torsdagen inträffade en klimatprotest på Arlanda där en man hällde röd färg vid terminal 5.

En klimataktivist i 20-årsåldern misstänks för skadegörelse efter att ha spridit röd färg vid terminal 5 på Arlanda flygplats rapporterar Expressen. Aktionen, genomförd av gruppen Återställ Våtmarker, var en del av en protest mot miljöpolitiken och är den andra liknande händelsen på en flygplats under veckan.

Polisen var snabbt på plats och kunde avvisa mannen utan att några ordningsstörningar uppstod. Skadorna bedöms vara begränsade och påverkar inte trafiken på flygplatsen.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.