Foto: Jamshid Jamshidi

Klimatprotest på Arlanda – man misstänks för skadegörelse

Under torsdagen inträffade en klimatprotest på Arlanda där en man hällde röd färg vid terminal 5.

En klimataktivist i 20-årsåldern misstänks för skadegörelse efter att ha spridit röd färg vid terminal 5 på Arlanda flygplats rapporterar Expressen. Aktionen, genomförd av gruppen Återställ Våtmarker, var en del av en protest mot miljöpolitiken och är den andra liknande händelsen på en flygplats under veckan.

Polisen var snabbt på plats och kunde avvisa mannen utan att några ordningsstörningar uppstod. Skadorna bedöms vara begränsade och påverkar inte trafiken på flygplatsen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.