Foto: sigtuna naturskyddsförening

Klimatpark tar form vid Midgårdsbadet – ny satsning från Naturskyddsföreningen

Naturskyddsföreningen i Sigtuna har påbörjat arbetet med en ny klimatpark vid Midgårdsbadet.

Parken, som fått namnet Aspbacken, ska ge besökare möjlighet att lära sig mer om skogens betydelse för klimatet och den biologiska mångfalden.

Under juli planeras uppsättning av skyltar med information om hur naturen bidrar till att binda koldioxid, skapa livsmiljöer och stärka ekosystem. Skyltarna är under produktion och området håller på att iordningställas.

Tanken är att Aspbacken ska bli en öppen plats för både kunskap och rekreation, där besökare kan vandra längs stigen och få en inblick i skogens viktiga roll i klimatarbetet. Parken blir ett lokalt inslag i det växande intresset för hållbarhet och naturpedagogik.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.