Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) anser inte att det finns behov av att bygga en fjärde bana på Arlanda säger hon enligt Sveriges Radio Ekot.
Förra veckan rapporterade märsta.nu om en schism i regeringen gällande Arlandas framtida expansion. På lördagen var det dags igen då Miljöpartiets språkrör tillika Miljö- och klimatminister Isabella Lövin intervjuades i Ekot om Arlanda.
Hon sa till Ekot att hon ifrågasätter behovet av en fjärde bana på Arlanda med tanke på att Heathrow som är Europas största flygplats med 80 miljoner passagerare per år klarar sig med två banan.
Flygplatsägaren Swedavia prognostiserar en ökning av resenärer per dag från 74 000 idag till 125 000 per dag inom 20 år. – Vi måste följa utvecklingen också och vad som sker. Och vi ser ju ett väldigt kraftigt minskat flygande i Sverige idag. Inrikesflyget har minskat med 10 procent, vi ser flera procent minskning till skillnad från tidigare år när det har varit 5-6 procent ökning ända sedan 90-talet, forsätter Lövin.
Lövin tycker även att regeringen borde fokusera på att minska utsläppen från transportsektorn, inte göra stora förändringar och lägga stort politiskt krut på att öka utsläppen.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.