Green Cargos bränsletåg som dagligen trafikerar Gävle-BristaFoto: Pressbild/Green Cargo
Klimataktivister protesterade mot bränsletåget
Under förmiddagen protesterade en klimataktivistgrupp vid Brista där flygbränsle dagligen anländer.
Vid 9.30-tiden larmades polis till Brista med anledning av att en klimataktivistgrupp protesterade mot Green Cargos tåg som levererar flygbränsle från Gävle till Brista. Spåren användes inte för varken fjärrtåg eller pendeltåg. – Polisen som är på plats har identifierat två personer som är misstänkta för olaga intrång. Det finns inte någon påverkan för den tågtrafik som använder de tågspåren som personerna var i närheten av, skriver Polisen på sin hemsida.
I ett uttalande på gruppens facebooksida står det att man stoppade flygbränslet till Arlanda som en del av en global kampanj riktad mot flygets utsläpp som man anser är ”klimatskadliga”. Man är också till att bränslet uppges komma från Ryssland och används för privatjet som är befriade från bränsle- och flygskatt.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.