Foto: SigtunaHem
Så här blir nya SätunaFoto: Illustration/Urbio
Så här blir nya SätunaFoto: Illustration/Urbio

Klassiska ICA Sätuna stänger

ICA Sätuna Nära på Sätuna torg stänger i slutet av november.

Klassiska ICA Sätuna Nära stänger 27:e november, anledningen är att byggnaden ska rivas som en del i utvecklingen av nya Sätuna torg. Rivningen startar tidigt 2021 enligt fastighetsägaren SigtunaHem. SigtunaHem uppger att man kommer försöka ordna en affär av något slag så att de många förbipasserande på Sätuna ska kunna handla under den första etappen som nybyggnationen pågår. Nya Sätuna ska bestå av 200 lägenheter och 2000 kvadratmeter kommersiella lokaler.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.