Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Klass straffades med matematik när elev vägrade lämna in telefon

En elev på en skola i kommunen som vägrade lämna in sin mobiltelefon kränktes av läraren som straffade resten av klassen med matematik istället för slöjd.

En elev vägrade lämna in sin telefon på en skola i kommunen i maj förra året. Läraren svarade då att klassen fick ha matematik istället för slöjd för att eleven vägrade lämna in sin telefon. Eleven kände sig kränkt av händelsen och upprättade en anmälan till Skolinspektionen. Rektorn på den aktuella skolan borde också ha anmält händelsen till huvudmannen då denne fick kännedom vad som har skett.

Skolinspektionen anser att skolan agerat fel och kränkt eleven. Dock har skolan vidtagit åtgärder i form av att man haft samtal med den aktuelle läraren. Man har också bett eleven om ursäkt för kränkningen. Nu finns möjlighet för Barn- och elevombudet att ta ställning till förutsättningarna för skadestånd.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.