Räkna med en tisdag med kraftiga vindar.Foto: Daniel Iskander

Klass 1-varning utfärdad för hård vind

Hårda vindbyar väntas under tisdagen men uppemot 25 m/s i länet.

SMHI har med anledning av väderutvecklingen utfärdat en klass 1-varning för hårda vindar i Stockholms län. Det är blåsigt redan nu under måndagen men på tisdagen blir det värre, det kan blåsa uppemot 25 m/s, om det väntas blåsa över 25 m/s kommer en klass 2-varning att utfärdas. Varningen gäller för tisdag morgon till och med tisdag kväll.

Vinden kommer att vara sydostlig, risk finns att grenar och enstaka träd knäcks. Vinden kan också innebära problem för höga fordon.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.