Visfesten när det begav sig 2016.Foto: Magnus Granhagen

Klart: Visfestival 17 augusti i Äppelparken

På fredagen kom besked om att Märsta Visfestival gör comeback. Bakom initiativet står föreningen Kulturinvasion Märsta. Efter flera års uppehåll blir det nu visfestival igen. 17:e augusti öppnas Äppelparken upp igen och totalt sex band uppträder.

Märsta Visfestival var ett uppskattat inslag andra lördagen i augusti, nu blir det ny visfestival av av en ny arrangör: Kulturinvasion Märsta. 17 augusti mellan 14-18 är det dags. Artisterna som uppträder är: Micaela med vänner, Derya Tezcan, Showorkestern de onämnbara Sofia Fellin, Emil Östblom och Sara & Veronika.
– Vi vet att det är många som har saknat visfestivalen i Äppelparken. Så även vi. Vi tog saken i egna händer och den 17 augusti är det äntligen dags för livemusik på den fina scenen i Äppelparken igen. Ta med vänner och pickninck och kom och häng med oss, skriver Sara Pettersson från Kulturinvasion Märsta i ett inlägg på sociala medieplattformen Facebook.

Föreningen Kulturinvasion Märsta skriver i ett uttalande att de vill främja kulturen i området och arrangerar evenemang i stora och små sammanhang. Föreningen drivs ideellt men startade redan 2013. Nu har en ny styrelse tagit över och det första evenemanget blir Visfestivalen.

Fotnot: Mer info och kommentarer om visfestivalen kommer i veckan när Kulturinvasion Märsta utkommer med mer pressinformation.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.