Valstaskolan stänger tidigare än planerat och nuvarande elever som går upp i årskurs 8 får slutföra sin skolgång på Ekillaskolan efter nästa läsår.
Från början skulle de årskullar som nu går på Valstaskolan få gå klart sin skola där, men nu har Barn- och ungdomsnämnden fattat beslut att läsåret 2018-19 blir det sista för skolan. Det innebär att de elever som till hösten startar åk 8 går åk 9 på Ekillaskolan. Anledningen är att det blir för stor organisatorisk, pedagogisk och ekonomisk utmaning att enbart driva skolgång för de tre klasserna i åk 9 läsåret 19/20. Stora delar av skolan skulle i så fall även stå tom eftersom det bara finns 70 elever kvar. Genom en flytt till Ekillaskolan kommer eleverna att ha tillgång till en högre andel behöriga lärare.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.