Foto: NBCSN/USA

Klart: Så mycket får wingsfostrade Karlsson

William Karlsson kritade på ett ettårskontrakt med Vegas värt omkring 45 miljoner kronor rapporterar kanadensiska sajten Sportsnet.

Under lördagen skulle Wingsfostrade William Karlsson ha möte om sin lön med en sk ”arbitrator”, alltså tvisteman som bestämmer lönen mellan klubbens bud och spelarens önskemål. Innan mötet valde parterna att komma överens och William fick 5,25 miljoner dollar för ett ettårskontrakt enligt Sportsnet.

Vegas vågade inte chansa på att ge William ett längre kontrakt men om ett år så ska kontraktet förhandlas om, William kvarstår som sk Restricted free agent vilket innebär att han i praktiken bara kan signas av Vegas eftersom det är väldigt sällan som klubbar budar på andras spelare.

William Karlsson begärde 6,25 miljoner dollar och klubben kontrade med 3,5. Nu möts de nästan halvvägs.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.