Foto: Ryanair

Klart med ytterligare linje med Ryanair

Ryanairs satsning från Arlanda går vidare och idag kom ytterligare en etablering då man kommer flyga till Köln två gånger i veckan.

Före pandemin fanns det en etablering på Arlanda till tyska Köln som trafikerades sommartid. Nu kommer Ryanair återuppta rutten med start 27 mars, den kommer trafikeras två gånger i veckan. Huvudsakligen är det privatresenärer som använder turen då det finns många som reser för att besöka familj och vänner. Även Eurowings kommer trafikera sträckan. Snart kommer Ryanairs bas att öppna upp på Arlanda med över 30 linjer.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.