Vikingarännet går som förra året med start och mål i Sigtuna.
Efter den senaste veckans kyla har det fattats beslut om att köra Vikingarännet, det blir dock en slinga som går mellan Sigtuna-Väsby med start och mål i Sigtuna som förra året. Även om det är plusgrader denna vecka så kommer det att kompenseras av de kallare nätterna.
Kravet för att köra loppet är minst 15 cm tjock is efter banan, något som är uppfyllt. På söndag bär det alltså av och tusentals deltagare väntas in till Sigtuna stad. Banan sträcker sig mellan Kairo och Erikssund, isen i Sigtunafjärden anses vara för tunna (13 cm) men söder om Pihlholmen mitt emot Rosersberg ska det gå att ploga, något som ska ske under måndagen.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.