Sigtuna stadsängar kommer att få en vårdcentra.Foto: Pressbild/SigtunaHem
Klart med vårdcentral till Sigtuna
Sigtuna får en vårdcentral i nya stadsdelen Sigtuna stadsängar: - Det är otroligt kul att vi får en vårdcentral i Silverskatten, säger Johan Niltén, lokalförvaltare på SigtunaHem.
Sigtuna Vårdcentral startar upp verksamhet i Sigtuna stadsängar, det är SigtunaHem som hyr ut lokaler till den populära vårdcentralen som idag huserar inne i centrala Sigtuna.
Enligt planerna ska vårdcentralen kunna öppna i december 2019. Verksamheten bedrivs i bottenplan på en fastighet som fördelas på två huskroppar. Totalytan för Sigtuna vårdcentral blir 350 kvadratmeter.
Det är kvarteret Silverskatten som just nu uppförs som kommer att husera vårdcentralen. Totalt kommer det finnas 69 lägenheter i kvarteret med kommersiella lokaler i bottenplanet samt ett inomhusgarage. Uthyrningen till lägenheterna startar redan nu i november.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.