Sigtuna stadsängar kommer att få en vårdcentra.Foto: Pressbild/SigtunaHem

Klart med vårdcentral till Sigtuna

Sigtuna får en vårdcentral i nya stadsdelen Sigtuna stadsängar: - Det är otroligt kul att vi får en vårdcentral i Silverskatten, säger Johan Niltén, lokalförvaltare på SigtunaHem.

Sigtuna Vårdcentral startar upp verksamhet i Sigtuna stadsängar, det är SigtunaHem som hyr ut lokaler till den populära vårdcentralen som idag huserar inne i centrala Sigtuna.

Enligt planerna ska vårdcentralen kunna öppna i december 2019. Verksamheten bedrivs i bottenplan på en fastighet som fördelas på två huskroppar. Totalytan för Sigtuna vårdcentral blir 350 kvadratmeter.

Det är kvarteret Silverskatten som just nu uppförs som kommer att husera vårdcentralen. Totalt kommer det finnas 69 lägenheter i kvarteret med kommersiella lokaler i bottenplanet samt ett inomhusgarage. Uthyrningen till lägenheterna startar redan nu i november.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.