Klart med två block i fullmäktige: (S) och (V) samarbetar
Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har ingått en valteknisk samverkan för att samla sina mandat i fullmäktige.
(SD) blir nu öppet vågmästare i fullmäktige eftersom det finns två alternativ. Regnbågskoalitionen som samlar 25 mandat och Socialdemokraterna och Vänsterpartiet som samlar 21 mandat. Den valtekniska samverkan upprättades 14:e augusti mellan (S) och (V).
Som märsta.nu rapporterade tidigare så kommer (SD) inledningsvis att stödja Regnbågskoalitionen för att få bort Socialdemokraterna från makten. Men man uteslöt inte att man kunde tänka sig att stödja den kommande oppositionen i frågor som passar deras intressen.
Politik EU-befinner sig som bekant i Arlandastad XPO under det första halvåret och på fredagen besökte ett antal delegater Märsta för att diskutera integration.
Nöjesnyheter På lördag firar Fritidsbanken ett år i kommunen och i samband med det kommer man finnas i Humbacken: - Totalt har vi lånat ut över 13 500 sport- och fritidsprylar till över 6 000 personer i alla åldrar som aktiverat sig fysiskt på sin fritid, berättar Ola Holmberg, platschef på Fritidsbanken.
Nyheter Arlandas jobbmässa blev välbesökt och många var intresserade av jobb på flygplatsen: - Vi är givetvis mycket glada över det stora intresse som finns för att arbeta på Stockholm Arlanda Airport och för de många olika arbetsmöjligheter som flygplatsen erbjuder, kommenterar VD och koncernchefen Jonas Abrahamsson.
Nyheter Valsta Torgs nya Kultur- och aktivitetscenter har röstats fram: - Det här ska bli en plats för människor att mötas, stimuleras och utvecklas som kommer att stärka hela kommunens attraktivitet, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).