Vadim Jevtushenkos son Vadim blir ny assisterande tränare i FC Arlanda: - Jag är enastående nöjd med att vi nu byggt grunden för en ljus framtid för FC Arlanda, uppger Sten Carlgren, klubbchef.
För några månader sedan gjorde FC Arlanda klart med huvudtränare i form av förre svenske mästaren Vadim Jevtushenko som även tränat Ukrainas landslag och Valsta Syrianska i Division 1-2. Nu är det klart med Vadims son, Vadim, som assisterande tränare. Vadim den yngre har varit i bland annat Arameisk-Syrianska som tränare och spelat i Valsta Syrianska. – Jag är enastående nöjd med att vi nu byggt grunden för en ljus framtid för FC Arlanda, med detta överkvalificerade tränarpar kommer vi skörda framgångar av sällan skådat slag. I närtid kommer föreningen presentera nya spelare som vi tack vare detta nya tränarpar, inte tidigare trodde var möjligt, säger klubbchef Sten Carlgren i ett uttalande
Sedan tidigare har FC även klart med George Moussan som målvaktstränare. Moussan med ett förflutet som målvakt i Hammarby och spel som tonåring i dåvarande Uefacupen.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.