Foto: Arlanda Jets/Fredrik Walther

Klart med tränarstab i Jets

Arlanda Jets har gjort klart med tränaren Remi Fritzell för herrlaget: - Vårt mål blir att vinna serien, och vi har en trupp och en coachingstab som verkligen tror på det också, säger Remi i ett pressmeddelande.

Remi Fritzell var med i tränarstaben förra året och coache även U19-laget som nådde SM-final. Han har även var i klubben säsongen 2014 då man spelade i Superserien och sen av olika anledningar inte anmälde ett lag 2015. Sedan dess har Jets spelat i Division 1:
– Klubben har sedan dess varit under uppbyggnad och ombyggnad. Min uppgift blir nu att ta det vidare, och jag tror att vi i år har alla medel för att lyckas. Vårt mål blir att vinna serien, och vi har en trupp och en coachingstab som verkligen tror på det också, säger Remi Fritzell.

Truppen består både av unga och erfarna spelare, många har även spelat tillsammans under tonåren och känner varandra. Det finns även en del förstaårsseniorer som Remi tror kommer att bidra direkt. Några andra kommer tillbaka till klubben efter att ha testat vingarna på annat håll.
– Men, det spelar ingen roll hur lovande truppen ser ut om man inte gör jobbet som krävs, och det jobbet börjar nu.

I coachingstaben finns bland annat Christoffer Dessezar som spelat med Jets i Superserien och även medverkade i Gladiatorerna för några år sedan.
– Årets coachingstab har det jobbats på ett tag med styrelsen, sen slutet av förra året och det har nu äntligen blivit helt klart. Det är ett väldigt bra gäng vi fått ihop och som känner klubben, och många av spelarna, väl, kommenterar Remi Fritzell.

Jets spelar i Division 1 Norra och seriespelet drar igång tredje veckan i april. Man möter Djurgården, Gävle, Upplands-Bro och Västerås. När Division 1 spelats kvar möter de fyra bästa lagen de fyra Superettanlagen i slutsel med en avslutande Division 1-final 6:e juli.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.