7-Eleven ska ligga i den nya marknadsplatsenFoto: Swedavia
Sex nya butiker till Arlanda
Reitan Convenience som ligger bakom 7-Eleven och Pressbyrån har vunnit en upphandling med Swedavia om sex nya butiker på Arlanda.
Det blir en 7-Eleven-butik på Arlanda och fem nya Pressbyrån, det står klart sedan Reitan Convenience vunnit en upphandling. Butikerna väntas omsätta 200 miljoner kronor. Avtalet mellan parterna är på femår. En av de nya butikerna ligger i den nya marknadsplatsen på Terminal 5. Den nya butiken är en 7-eleven med det senaste butikskonceptet vilket innebär större variation av mat, lokala bageriprodukter samt bekväm inredning. – I kundundersökningar har vi sett att många resenärer till stor del söker samma utbud som i sin vardag. Dessutom finns det en efterfrågan på en bredare prisbild och det ska vara enkelt att handla. På våra flygplatser skall man alltid ha nära till en kiosk och därför har en viktig del i vår kommersiella strategi varit att säkerställa ett kioskutbud i alla våra terminaler och pirer. Vi är väldigt glada att så pass många nya enheter öppnar i sommar, kommenterar Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning, på Swedavia.
Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.
Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.
Näringsliv Wizz Air lanserar en ny direktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Tirana i Albanien. Flyglinjen startar den 2 mars 2026 och kommer att trafikeras fyra gånger i veckan med en Airbus A321.
Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.
Näringsliv Den 4 september arrangerades den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Inför stor publik fick tio finalister från hela landet visa sina kunskaper och färdigheter i däckbytarhantverket.
Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.
Näringsliv Antalet företagskonkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under årets åtta första månader. Enligt statistik från UC har 50 bolag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 34 under samma period 2023 – en ökning med 47 procent.
Näringsliv Efter flera års uppehåll återvänder Porsche World Road Show till Sverige. Mellan den 11 och 23 september hålls evenemanget på Arlanda Test Track i Arlandastad.
Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.
Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.
Näringsliv I höst etablerar sig sushikedjan Sushi Yama på Arlanda flygplats. Den nya restaurangen öppnar i SkyCity, intill den tidigare säkerhetskontrollen vid Terminal 5.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.