7-Eleven ska ligga i den nya marknadsplatsenFoto: Swedavia

Sex nya butiker till Arlanda

Reitan Convenience som ligger bakom 7-Eleven och Pressbyrån har vunnit en upphandling med Swedavia om sex nya butiker på Arlanda.

Det blir en 7-Eleven-butik på Arlanda och fem nya Pressbyrån, det står klart sedan Reitan Convenience vunnit en upphandling. Butikerna väntas omsätta 200 miljoner kronor. Avtalet mellan parterna är på femår. En av de nya butikerna ligger i den nya marknadsplatsen på Terminal 5. Den nya butiken är en 7-eleven med det senaste butikskonceptet vilket innebär större variation av mat, lokala bageriprodukter samt bekväm inredning.
– I kundundersökningar har vi sett att många resenärer till stor del söker samma utbud som i sin vardag. Dessutom finns det en efterfrågan på en bredare prisbild och det ska vara enkelt att handla. På våra flygplatser skall man alltid ha nära till en kiosk och därför har en viktig del i vår kommersiella strategi varit att säkerställa ett kioskutbud i alla våra terminaler och pirer. Vi är väldigt glada att så pass många nya enheter öppnar i sommar, kommenterar Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning, på Swedavia.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening