Sätunaskolan är en del av beståndet som kommunen förvärvar.Foto: Rosie Alm/Sigtuna kommun

Klart med övertagande av fastigheter från Rikshem

Kommunfullmäktige i Sigtuna har fattat beslutet att godkänna kommunens förvärv av 14 samhällsfastigheter från Rikshem. Dessa fastigheter, som inkluderar LSS-boenden, förskolor, skolor och ett äldreboende, kommer att övergå till kommunens ägo.

Affären mellan Rikshem och Sigtuna kommun offentliggjordes i slutet av mars och var villkorad med beslut i Sigtuna kommunfullmäktige. Detta beslut har nu tagits, vilket möjliggör förvärvet av fastigheterna.

Den totala affären, som initierades av Sigtuna kommun, uppgår till 785 miljoner kronor och omfattar fjorton samhällsfastigheter med en total uthyrningsbar area på 28 630 kvadratmeter. Efter förvärvet kommer Rikshem fortfarande att inneha ett betydande fastighetsbestånd i Sigtuna, inklusive sju samhällsfastigheter med en uthyrningsbar area på 33 217 kvadratmeter samt flera bostadsfastigheter.

Sigtuna kommun kommer att överta ägandet och förvaltningen av de förvärvade fastigheterna den 31 maj 2024.

Läs mer här: Kommunen i stor fastighetsaffär

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.