Råbergsskolan flyttar verksamheten under fyra månader.Foto: Skärmdump/TwitterHär ska låg- och mellanstadiebarn gå, så sent som förra veckan fick polis tillkallas efter ordningsstörningar på biblioteket. Foto: MMS-Bild
Klart med flytt av Råbergsskolan till Märsta Centrum – 250 elever berörda
Råbergsskolan förlägger verksamheten under renoveringen till Kulturskolan i Märsta, något som fått både föräldrar i Rosersberg och på Kulturskolan att reagera med en namninsamling.
Cirka 300 underskrifter hade på kort tid samlats in mot att Sigtuna kommun väljer att flytta Råbergsskolans elever till Kulturskolan i Märsta under tiden som den förstnämnda är i behov av renovering. Kritikerna anser att Kulturskolan är dåligt anpassad för lektionsverksamhet då bland annat danssalarnas golv måste byggas över. Dessutom finns ingen normal skolgård för eleverna och barnen riskerar att hamna ute i Märsta Centrum.
Initiativtagaren till namninsamlingen Peter Naglitch kallar det hela för ett ”brutalt förakt för verksamheter in kulturskolan och ett tecken på att allt tal om kulturens vikt bara är tomma ord”.
Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att man står inför ett akut läge och att skolan därför måste utrymmas. Kulturskolan anses vara det enda alternativet just nu, paviljonger, Kolsta och Räddningsskolan i Rosersberg har övervägts. Flytten väntas vara i fyra månader. Skolbussar kommer att ta de 250 eleverna till och från Kulturskolan samt att maten serveras i Kulturskolans lokaler. Barn- och ungdomsförvaltningen vädjar till lärare, elever och föräldrar att gemensamt ta ansvar för att skapa en lugn och trygg miljö den kommande tiden på Kulturskolan.
Notiser Stor personalbrist påverkar pendeltågstrafiken under fredagen den 26 maj. Resenärer ombeds vara medvetna om att pendeltågen kommer att gå med kraftigt reducerad trafik under dagen. Denna åtgärd beror på den aktuella bristen på personal.
Nyheter Ända sen i vintras har det varit kraftiga störningar i pendeltågstrafiken som påverkat Sigtuna kommuns invånare. Kommundirektör Birgitta Pettersson har haft möte med trafikregionrådet för att diskutera situationen.
Nyheter Tandvårdshuset i Sigtuna inviger sina nyrenoverade lokaler idag, den 25 maj. Beläget på Olofsgatan 10 har detta tandvårdshus varit en viktig del av Sigtunas tandvårdssamhälle sedan slutet av 1990-talet. Innan det fungerade lokalerna som både en läkarmottagning och en vårdcentral. År 2020 slogs tre olika tandvårdskliniker samman och bildade den nuvarande verksamheten.
Nyheter Från och med nästa vecka kommer pendeltågsresenärer behöva trycka på dörrknappen för att öppna dörrarna istället för att de öppnas automatiskt. Detta åtgärdas för att skapa ett bekvämare klimat ombord på tågen. För resenärer som behöver stöd eller ledsagning kommer det finnas möjlighet att beställa hjälp.
Notiser Morgonen den 23 maj presenterar märsta.nu en sammanfattning av vädret, trafikförhållandena och de senaste uppdateringarna om kollektivtrafiken.
Nyheter Ett brottsoffer lyckades fly från sin bostad för att larma polisen om att hans flickvän hotat och misshandlat honom. Polisen ingrep snabbt och grep gärningspersonen, som nu hålls anhållen misstänkt för grov fridskränkning.