Råbergsskolan flyttar verksamheten under fyra månader.Foto: Skärmdump/Twitter
Här ska låg- och mellanstadiebarn gå, så sent som förra veckan fick polis tillkallas efter ordningsstörningar på biblioteket. Foto: MMS-Bild

Klart med flytt av Råbergsskolan till Märsta Centrum – 250 elever berörda

Råbergsskolan förlägger verksamheten under renoveringen till Kulturskolan i Märsta, något som fått både föräldrar i Rosersberg och på Kulturskolan att reagera med en namninsamling.

Cirka 300 underskrifter hade på kort tid samlats in mot att Sigtuna kommun väljer att flytta Råbergsskolans elever till Kulturskolan i Märsta under tiden som den förstnämnda är i behov av renovering. Kritikerna anser att Kulturskolan är dåligt anpassad för lektionsverksamhet då bland annat danssalarnas golv måste byggas över. Dessutom finns ingen normal skolgård för eleverna och barnen riskerar att hamna ute i Märsta Centrum.

Initiativtagaren till namninsamlingen Peter Naglitch kallar det hela för ett ”brutalt förakt för verksamheter in kulturskolan och ett tecken på att allt tal om kulturens vikt bara är tomma ord”.

Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att man står inför ett akut läge och att skolan därför måste utrymmas. Kulturskolan anses vara det enda alternativet just nu, paviljonger, Kolsta och Räddningsskolan i Rosersberg har övervägts. Flytten väntas vara i fyra månader. Skolbussar kommer att ta de 250 eleverna till och från Kulturskolan samt att maten serveras i Kulturskolans lokaler. Barn- och ungdomsförvaltningen vädjar till lärare, elever och föräldrar att gemensamt ta ansvar för att skapa en lugn och trygg miljö den kommande tiden på Kulturskolan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.