Klart för café i Valsta

Nu är det klart med ett café i Valsta Centrum och invigning sker under veckan.

Nästa vecka, 7:e december, invigs caféet i Valsta Centrum. Caféet ska drivas av Skyddsvärnet i samarbete med Sigtuna kommun. Syftet är att göra det till en tillgänglig mötesplats för alla med fika, luncher eller bara umgås. Ytan kommer också att användas för aktiviteter av olika slag, exempelvis blir det luciakröning där direkt mellan 12-14.

Caféets öppettider är mellan 12-19 vardagar och 10-16 på söndagar. I samband med invigningen som startar 12.30 håller Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) tal.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.