Burkinin på Midgårdsbadet kommer inte tillbaka under denna mandatperiod.Foto: Insändarbild
Pernilla BergqvistFoto: Pressbild

Klart: Burkinin kommer inte tillbaka

Under nuvarande kommunledning kommer burkinin inte tillbaka i kommunens badhus. Även Liberalerna stänger dörren för försäljning av plagget: - Det var helt rätt beslut, säger Pernilla Bergqvist (L), gruppledare i kommunfullmäktige och ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

märsta.nu:s avslöjande om att burkinin säljstoppas på Midgårdsbadet blev internationellt uppmärksammat, medier i Frankrike, vissa afrikanska länder och Turkiet har uppmärksammat saken.

I Sigtuna kommun finns det en bred enighet om att burkinin ska tas bort, även Liberalerna stänger dörren till att plagget ska säljas i kommunens badhus. Det beskedet ger Pernilla Bergqvist (L), gruppledare i fullmäktige och ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.
– Vi har haft uppe frågan om Burkinis på kommunledningsnivå och det var faktiskt jag som lyfte upp Mjölby kommuns agerande i samma fråga -som sedan blev den linje vi alla enades om att gå på. Alltså ett stop för kommunen att sälja, hyra ut burkinis, skriver Pernilla Bergqvist i ett mail till märsta.nu

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet är de enda partierna i fullmäktige som tycker att plagget ska få säljas. På märsta.nu:s facebooksida har ett stort antal kommentarer lämnats, både för och emot beslutet.
– Jättebra, kommunen ska inte backa upp mäns krav på kvinnors klädsel. Det borde alla kommuner följa efter, skriver en användare.

En annan användare är kritisk:
– Än en gång så handlar det om vad kvinnor ska ha på sig och inte. Detta beslut leder endast till att kvinnor som bär burkini begränsas. Kvinnor begränsas! Finns det inget viktigare att ta beslut om i Kommunen? Trodde att vi hade kommit längre 2019.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.