Det går att svalka av sig en stund på Midgårdsbadets utedel i helgen.Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi
Klart: Badet öppnar i helgen
Midgårdsbadet planerade öppning till skolavslutningen i mitten på juni men redan nu till helgen ska det gå att plaska meddelar Sigtuna kommun.
Det blir högsommarvärmen i helgen med över 25 grader varmt. Det innebär att Midgårdsbadet kan öppna mellan kl. 10-20. Planerad öppning är annars satt till skolavslutningarna i mitten på juni. Det är oklart om man kommer att öppna upp även efter 3:e juni. Tillsvidare kan man dock plaska i strandbaden.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.