Det går att svalka av sig en stund på Midgårdsbadets utedel i helgen.Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Klart: Badet öppnar i helgen

Midgårdsbadet planerade öppning till skolavslutningen i mitten på juni men redan nu till helgen ska det gå att plaska meddelar Sigtuna kommun.

Det blir högsommarvärmen i helgen med över 25 grader varmt. Det innebär att Midgårdsbadet kan öppna mellan kl. 10-20. Planerad öppning är annars satt till skolavslutningarna i mitten på juni. Det är oklart om man kommer att öppna upp även efter 3:e juni. Tillsvidare kan man dock plaska i strandbaden.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening