Wings tog en klar seger i Vårettan mot Borlänge med 4-0 efter tre mål i sista perioden.
Matchen var länge mållös mellan Wings och Borlänge. Först i mitten av andra kom 1-0 för Wings via Mateusz Szurowski. Det var dock en orättvis ledning då Borlänge var det bättre laget i två perioder. Bland annat ledde man skotten med 17-12 efter två perioder. I tredje ser det dock bättre ut och man spelar disciplinerat. I målet storspelat Victor Andersson. Redan efter 42 sekunder sätter Oscar Sarhus 2-0. Resterande två mål kommer i tom kasse när Borlänge jagar kontakt.
Målen Mateusz Szurowski, Oscar Sarhus, Nils Vikner, Joel Linnander
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.