RIK var hänsynslösa i derbyt mot Åkersberga och vann med hela 41-23: - Hemmalaget gör en bra match där alla är med och bidrar och några av målen är riktigt läckra där flera spelare involverade, uppger RIK på sin hemsida.
Det var rena utklassningen i Rorsershallen när Rosersberg körde över Åkersberga i Division 2. Åkersberga inledde piggt och ledde med 12-11 efter 20 minuter. Därefter var det slut på det roliga för gästerna. RIK vann sista tio av första med 9-2 då Åkersbergas ork började tryta. I andra var det sedan inget snack om saken utan RIK tryckte in 21 mål och släppte bara in 9, slutresultatet således 41-23. Ida Schaffer levererade hela tolv mål som utsågs till bäste spelare i hemmalaget. Priset som Matchens kämpe var det Julia Gustavsson som tog emot efter fem mål.
Närmast blir det seriefinal på 1:a advent då man möter Alfta på bortaplan. -Alfta har så här lång vunnit alla matcher ganska komfortabelt och har seriens bästa försvar. Rosers å sin sida, är det lag som producerat flest mål i serien så blir intressant hur långt det räcker, skriver RIK på sin hemsida.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.