Klar seger för Arlanda på regnigt Midgårdsvallen

FC Arlanda vann med 5-1 mot Vallentuna på lördagen.

Arlanda är på vinnarspåret i gen efter 5-1 mot Vallentuna. Dock var det tajtare än vad resultatet visar. Arlanda tog ledningen med 1-0 genom Pierre Yaghleji, Vallentuna kvitterade kort därpå men Fahad Hassan var sist på bollen i samband med en hörna och kunde göra 2-1 kort före paus. Tidigt i andra kom även 3-1 via Valentin Karademir. Därefter var den en kamp i hällregnet på Midgårdsvallen. Vallentuna hade ett par målchanser, dock var Milo Hanna i målet säker och räddade några skott samt var alert och tog hand om bollar i hans närhet innan Vallentuna-spelare kom på dem.

Karim Yaghalji kom in med tio minuter kvar och han kunde skicka in 4-1, Roy Zeinou byttes in i 58:e minuten och det var han som fastställde slutresultatet till 5-1 genom att ta tillvara på en misslyckad passning i VBK-försvaret, han promenerade sedan in och placerade bollen säkert mål. Kort därpå blåste domaren av matchen.

Arlanda är tvåa i tabellen med tre matcher kvar att spela, dock har Järfälla nu tre poäng tillgod och 15 mål. Lagen möts i sista omgången men innan dess måste Arlanda ösa in mål och hoppas att Järfälla tappar poäng eller inte vinner så stort. Förlusten mot Norrtälje kan få konsekvenser då Järfälla under lördagen krossade dem med hela 7-0. Närmast väntar Sala på bortaplan för Arlanda, en match som spelas på lördag.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening