Joakim Gustavsson svarade för ett hattrick. Foto: Rosersbergs IK

Klar derbyseger för Rosersberg

Rosersberg mötte Grimsta i Väsby i ett av Norrorts hetaste derbyn och vann med klara 10-4.

Rosersberg hade en klart högre växel än Grimsta när derbyt i Norrort spelades på tisdag kväll. Redan efter några minuter ledde man med 2-0 men bara för att släppa in Grimsta i matchen till 2-2. Innan paus kommer dock tre nya mål och ledning 5-2 inför andra.
– I andra blir det ett ställningskrig med mycket kamp mellan två lag som känner varandra väl. Christian Isaksen gör periodens enda mål då han ur minimal vinkel lägger in 2-6, berättar sportchefen Fredrik Raschke.

Det var aldrig någon risk för matchen i tredje även om Grimsta fick in en reducering. Rosers trummade på och satte 3-7:
– Hemmalaget tvingas nu spela på chans och det öppnar upp sig lite. Sista 10 minuterna är det full fart åt bägge håll och det är både tufft & fult på banan. Rosers går ifrån och vinner komfortabelt med 4-10 inför en entusiastisk publik, fortsätter Raschke.

Raschke plussar för i princip hela laget men de som utmärkte sig extra mycket var Linus Jämtdal med sex poäng och Christan Sandsund samt Joakim Gustavsson som gjorde varsitt hattrick. I målet var Kim Kulich stabil som vanligt
– Det finns en del sjukdomar och småskavanker i laget som ska behandlas kommande dagarna innan Gottsunda kommer på besök, avslutar Raschke.

Målen
Joakim Gustavsson 3, Christian Sandsund 3, Linus Jämtdal, Kristoffer Svensson, Christian Isaksen, Victor Levén

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening