Teamet i HollandFoto: Insändarbild

Kim Taekwondo på Dutch Open

Kim taekwondo har varit i Holland för Dutch Open som är en världsrankingtävling.

Dutch Open arrangerades i Eindhoven och Kim Taekwondo var där med fyra tävlande;
Isac Källstrand -74kg
Tea Karlberg -59kg
Alva Vennberg -47kg
Philip Rosenberg -65kg

Isac fick se sig besegrad av hemmanationen Holland med 2-1 i ronder. Det var en jämn match. Alva vann första matchen mot Storbritannien med 2-0 men föll därefter i kvartsfinal mot Italien med 2-0. Tea och Philip hade en tuff lottning och föll med 2-0 mot Tyskland respektive Grekland. I tävlingen stod världsrankingpoäng på spel. Det tog ett tag för laget att komma hem på grund av flygstrejk, meddelar Head coach Jens Lundin.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.